2027/​674

Erik Herløw (f. 1913, d. 1991)

Eigil Jensen (f. 1917, d. 2002)

Et par Yin Yang skåle samt en cirkulær pilleæske af sterlingsølv. Skåle stemplet monogram for Erik Herløw, udført og stemplet hos A. Michelsen med årskode P9=1965. Samlet vægt 216 g. H. 3. B. max. 8,5. L. 14. Pilleæskens låg ciseleret med motiv af musling. Stemplet monogram for Eigil Jensen. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Vægt 39 g. H. 1,5. Diam. 3,5. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK