Norman M. Macdougall (f. 1852, d. 1939, engelsk maler)
Interiør med en pige, der læser op for sin gamle bedstefar. Sign. Norman M. Macdougall. Olie på lærred. 30,5×40,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1808, 2018 nr. 56.
Enkelte retoucheringer og mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020