1838/​1662

Diverse dele kinesisk porcelæn, dekoreret i farver og monokrom grøn, bestående af raflebæger med tre terninger, thedåse, penselvasker modelleret med chilong, penneholder samt to vaser. 19.-20. årh. H. 5,5–17. (6)

Thedåse mangler låg. Lille vase med hanke med slebet kant. Flaskevase med afslag på mundrand. Thedåse og penneholder med mindre kanthak.

Varia, 20. september 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag