1838/1662
Diverse dele kinesisk porcelæn, dekoreret i farver og monokrom grøn, bestående af raflebæger med tre terninger, thedåse, penselvasker modelleret med chilong, penneholder samt to vaser. 19.-20. årh. H. 5,5–17. (6)
Thedåse mangler låg. Lille vase med hanke med slebet kant. Flaskevase med afslag på mundrand. Thedåse og penneholder med mindre kanthak.
Varia, 20. september 2018
Vurdering
Hammerslag