1627/46
Svensk almue sofabænk af hvidmalet fyrretræ. Gustaviansk form, 19. årh.s midte. Længde 168. Siddehøjde 47
Slitage. Bemaling af nyere dato. Betræk og polstring af nyere dato.
Ældre malerier og møbler, 4. juli 2016
Vurdering
Hammerslag