C. F. Aagaard (f. Odense 1833, d. København 1895)
“Ved Solnedgang. Skovparti. Motiv fra Lellinge”. Sign. C. F. Aagaard 87. Olie på lærred. 175×121.
Udstillet: Charlottenborg 1887 nr. 5.
Mindre afskalninger langs rammekanten. Krakeleringer. En lap på bagsiden/retouchering på forsiden. Mindre retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020