2024/​7

C. F. Aagaard (f. Odense 1833, d. København 1895)

“Ved Solnedgang. Skovparti. Motiv fra Lellinge”. Sign. C. F. Aagaard 87. Olie på lærred. 175×121.

Udstillet: Charlottenborg 1887 nr. 5.

Mindre afskalninger langs rammekanten. Krakeleringer. En lap på bagsiden/retouchering på forsiden. Mindre retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag

10.500 kr.

10.500 kr.