2436/​5

Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Nichedesign med blomstervase, fugle og grene. Knyttet med korkuld på silkekæde. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 226×147.

The Iranian city of Isfahan has long been one of the centres for production of the famous Persian carpets. Isfahani carpets are known for their high quality. The most famous workshop in Isfahan is Seirafian.

Fremstår komplet med originale forvævninger. Fremstår med med mange større og mindre lyse pletter. Originale frynser. Ingen reparationer. Originale kanter. Not fragile. Delvis let slidte kanter.

Fra i Glostrup
Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

803037 (Autobud) 12.500 DKK
203745 12.500 DKK
803037 (Autobud) 10.500 DKK
203745 10.000 DKK
803037 (Autobud) 8.000 DKK
203745 7.500 DKK
803037 (Autobud) 7.000 DKK
203745 6.500 DKK
803037 6.000 DKK