1306/577
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Vase af stentøj dekoreret med fiskemotiver i blåt, turkis og sort. Sign. monogram, Kgl. P., 113. H. 17,5.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 6. februar 2013
Vurdering
Hammerslag