2233/1029
Dansk design
Salt og pebersæt af røget egetræ med sølvindlægninger. Udført og stemplet hos Andersen & Søhoel, Aarhus i 1960'erne. Derudover stemplet Flora Danica og Nybølle Danbo. H. 10,5. (2)
Brugsslitage. Salt med senere udborede huller.
Moderne kunst og design, 16. august 2022
Vurdering
Hammerslag