1438/​1674

Fransk konsolur i Boulle stil, indlagt med skildpadde og messing, med beslag af forgyldt bronze, skive med plaketter af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 100. B. 42. D. 24.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Nøgle, optræksnøgle og pendul medfølger. Løs finer. Revne is side glas.

Varia, 18. september 2014

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK