1438/1674
Fransk konsolur i Boulle stil, indlagt med skildpadde og messing, med beslag af forgyldt bronze, skive med plaketter af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 100. B. 42. D. 24.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Nøgle, optræksnøgle og pendul medfølger. Løs finer. Revne is side glas.
Varia, 18. september 2014
Vurdering
Hammerslag