900/​137

Tycho Brahe (f. Skåne 1546, d. Prague 1601, Astronomer and alchemist)

Astronomiae instauratae progymnasmata. [Introduktion til en genoprettet astronomi]. Quorum haec prima pars De restitutione motuum solis & luna, stellarumque inerrantium tractat. Et praeterea de admiranda noua stella anno 1572 exorta luculenter agit. Frankfurt: Godefridum Tampachium 1610. 2. oplag. [Uranienb./Frankfur 1592.]. 4to. Illustr. med talrige træsnit. Eksemplaret mangler slutningen: sign AAAA4-ZZZZ4 og AAAAA4-FFFFF4 (fra 555–822 + 12). Ukomplet (sidste side 554). De 2 første ark + sign p1–8 og Q1–8 er trykt i Frankfurt, resten er trykt i Brahes eget trykkeri på Uranienborg, efter 1592. Titelblad med lidt flossede hjørner. Enkelte mindre annotationer i ældre hånd. Indb. i samt. helbind af læder. Bind restaureret og med brugsspor. Vedlagt 4 halve blade (bindfoder), som tilsyneladende er dele af et prøvetryk fra Uranienborg.

LN #433. Thesaurus #253.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK