1946/906
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med blomstret møbelstof. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ben med mindre afslag.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag