Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Et par taburetter/sideborde af riopalisander. Udført hos P. Jeppesen. H. 39,5. B. 51. D. 30. (2)
Taburetten/sidebordet blev præsenteret sammen med reolsystemet på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia d. 17.-20. maj 1962.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962 side 64.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
37 bud