1947/​528
Grete Jalk: Et par taburetter/sideborde af riopalisander. Udført hos P. Jeppesen. H. 39,5. B. 51. D. 30. (2)

Be­skriv­el­se

Et par taburetter/sideborde af riopalisander. Udført hos P. Jeppesen. H. 39,5. B. 51. D. 30. (2)

Taburetten/sidebordet blev præsenteret sammen med reolsystemet på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia d. 17.-20. maj 1962.

Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962 side 64.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)

Vur­dering

5.000–6.000 kr.

Hammerslag

17.000 kr.

37 bud

17.000 kr.
16.500 kr.
16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
15.000 kr.
14.500 kr.
14.000 kr.
13.500 kr.
(Autobud) 13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 11.500 kr.
11.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.