Christian David Gebauer (f. Neusalz 1777, d. Aarhus 1831)
Gileaditten Jefta vender hjem efter at have besejret ammonitterne. Usigneret. Oval. Olie på metal. 52×65.
Scene fra Dommernes bog kap. 11, 30–40.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 479, 1985 nr.1.
Få mindre retoucheringer. Nogle minimale krakeleringer og overfladeridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020