“Amager” - en samling af dragtdele og dragtsmykker, bestående af to børnetrøjer, to børnehuer, to børnekyser, en barnehue, et blåt plisseret forklæde, et broderet fløjlstørklæde, fire maller af forgyldt sølv (monteret til tre brocher) samt et armbånd monteret med ni knapper. Desuden medfølger en indrammet buket af hår samt en mønt i øsken. 19. årh. (15)
Aldersslitage, bl. a. andre mindre huller, revner, fugtpletter og pletter.
Varia, 19. september 2013
16 bud