905/​855

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)

“A l'aveuglette”, 1974. Sign. Alechinsky, 22/40. Sign. på bagsiden sign. Alechinsky 1974 med titel, eau forte marouflée sur coton; 2 RC, éditeur Rome épreuve 22/40. Akvatinte og radering monteret på lærred. Lysmål 186×286.

Proveniens: Galerie Van de Loo, München. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg.

Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021

Vur­dering

150.000–175.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK