Grønlandske kunstnere, 20. årh., m.fl.
Tre tupilakker af udskåret kaskelottand, figur af udskåret ben samt japansk netsuke af fedtsten. H. 5,5–13. (5)
Proveniens: Bodil Kaalund, 1930–2016, herefter i familiens eje.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Brugsspor. Mindre afslag.
Varia, 23. maj 2019