1947/​361
Et par engelske brødkurve af pletsølv. Stemplet D&G Holy & Co, Sheffield. 1804–21. (2)

Be­skriv­el­se

Et par engelske brødkurve af pletsølv, fane, fodrand og hank rigt støbt med blomster og bladværk. Stemplet D&G Holy & Co, Sheffield. 1804–21. H. inkl. hanke 22. L. 30,5. (2)

Proveniens: Rosenørn-Lehn.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Den ene repareret/loddet ved hankens montering.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Sølv ▸ Ældre sølv

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.300 kr.

14 bud

2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.
1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.