1947/361
Et par engelske brødkurve af pletsølv, fane, fodrand og hank rigt støbt med blomster og bladværk. Stemplet D&G Holy & Co, Sheffield. 1804–21. H. inkl. hanke 22. L. 30,5. (2)
Proveniens: Rosenørn-Lehn.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Den ene repareret/loddet ved hankens montering.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
14 bud