Egon Mathiesen (f. Esbjerg 1907, d. København 1976)
Egon Mathiesen: Missens Dagbog. Dagbladet Information, 1952. Orig. tegning. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 33×23.
Egon Mathiesen (1907–1976) maler og børnebogsforfatter. Kendt for klassikere som “Mis med de blå øjne”, “Aben Osvald” , “Bugivugi og hans fire sønner” , “Missens Dagbog” og mange flere. Missens Dagbog udkom først som serie i Dagbladet Information.
Proveniens: Egon Mathiesen.
Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021
16 bud