2119/1041
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 64/3”. Fritstående tre-pers. sofa. med ben af eg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunt skind. Formgivet 1965. Udført hos AP Stolen. H. 74. L. 210. D. 72.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker. Skind med slitage, krakeleringer samt mindre huller/defekter.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag