2119/​1041

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AP 64/3”. Fritstående tre-pers. sofa. med ben af eg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunt skind. Formgivet 1965. Udført hos AP Stolen. H. 74. L. 210. D. 72.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker. Skind med slitage, krakeleringer samt mindre huller/defekter.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK