Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Masker”, 1957. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 46×66.
Litteratur: Per Hovdenakk:“Egill Jacobsen 1. Malerier 1928–65”, København, 1980, nr. 1957/23.
Proveniens: Privatsamling, J. Amdi, Espergærde, Danmark. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 619, marts 1996, kat. nr. 448. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Goriginal stand. Minimale krakeleringer.
CoBrA, 13. december 2022