Al Hansen (f. New York 1927, d. Köln 1995)
“Portugese Venus”, ca. 1983. Usign. Relief af pap monteret i træskuffe. H. 55. B. 43. D. 7.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer i forbindelse med en udstilling i møbelforretningen “Inside” i Helsingør, 1983. Kunstneren boede hos nuværende ejer i tre måneder inden han rejste videre til Tyskland.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Moderne malerier og grafik, 4. marts 2015