2009/​532

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Tre skabe, tre halve bogkasser og tre sokler af massiv mahogni samlet med synlige sinker. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. Skabe H. 76. B. 76. D. 36. Bogkasser H. 38. B. 76. D. 27,5. Sokler H. 5. B. 76. D. 36. (9)

Mogens Koch reolen - eller Byggereolen - fremstår i dag som et ikon for designelskere verden over. Det unikke håndværk, de fine detaljer og det tidløse design appellerer også til nye generationer, der lægger vægt på kvaliteten og den fleksibilitet som systemet yder. Allerede i 1928 lagde Mogens Koch grunden til reolen, hvor de første tegninger så dagens lys til det modulære reolsystem. I 1930 lavede Rud. Rasmussen den første protype, og i 1932 startede produktionen.

Således er Mogens Koch reolen produceret uafbrudt i mere end 75 år hos Rud. Rasmussen. Her har snedkeriet forfinet det industrielle håndværk, hvor elementerne udføres i massivt træ i særligt tynde dimensioner af erfarne snedkere, som med de traditionelle sinke- og gratsamlinger skaber en utrolig stor styrke og stabilitet i hvert eneste modul.

“Der var en butik i London, hvor der i vinduet var udstillet en shagpibe, ”the World's best Pipe“ nemlig, og så kommer der et skvadderhoved ind og beder om at se deres kollektion. Nej, de havde ”the Worlds best“, og så var der ingen grund til at tilbyde noget, der var ringere.” Citatet er af Mogens Koch, men om han dermed mente sit eget reolsystem - i overført betydning - melder historien ikke noget om. Men det hævdes, at reolen er den mest efterlignede reol i verden, og noget er der nok om det. Kilde: Rud. Rasmussens snedkerier.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvist falmet. Originale samlingshuller med messingbøsninger, på top og bund af skabe, samt i bund af bogkasser. En nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

23 bud

27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK