Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
Buste af terrakotta modelleret i form af kvindehoved med tørklæde, delvist dekoreret med turkis, blå og lilla glasur. Tryksign. Johannes Hedegaard, 159/2897. Udført og stemplet hos Aluminia. H. 31,5.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
10 bud