Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)
“Lincoln Center Ticket”, 1967. Sign. på bagsiden (indridset) Andy Warhol, 82/200. Serigrafi i farver på opaque akryl. Udgivet af Leo Castelli Gallery, New York. Trykt af Chiron Press, New York. Silketryk på opaque akryl. 114×61.
Litteratur: Feldman / Schellmann II.19 Proveniens: Bruun Rasmussen, auktion 813, København, 2010, kat. nr. 1038.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 9. december 2020