Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Skalformet hvilestol med stamme af stål og firpasfod af aluminium, sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med grønligt uld. Model 3317. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, 1998, “Ægget” bl.a. omtalt s. 144, 432, afb. s. 433, 438–439, 467, 471–472.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Porøs skum. Bør ompolstres. Vippebeslag mangler.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
10 bud