Adolf Bock (f. Berlin 1890, d. 1968)
Parti fra San Francisco-bugten med Golden Gate. Sign. Adolf Bock, Golden Gate 3.10.1930. Gouache på papir. Lysmål 14×40.
Undersøgt i ramme. Overfladeridser.