Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
Gæs og køer på Saltholm. Ca 1897. Usigneret. Pastel på papir monteret på lærred. Lysmål 93×103.
Nr. BFL 1013 i Finn Terman Frederiksens fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016. Proveniens: Maleren Julius Paulsen. Bruun Rasmussen auktion 920, 2009 nr. 601.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Ridse og revne i øverste venstre hjørne. Enkelte nålehuller.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020