Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
En vogterdreng hviler mens fårene græsser. Usigneret. Betegnet Martin Rørbye 1803–1848. Blyant og vandfarve på papir. Bladstørrelse 18,5×20,5.
Proveniens: Ludvig Læssøe (1808–1878), slotsforvalter på Rosenborg og bror til Thorald Læssøe. Museumsbygningens Kunstauktioner august 2002 nr. 18.
Monteret på papir. Gulnet. Hjørnerne med en smule papirtab.
Kunst på papir, 9. august 2021
36 bud