1946/737
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Spaltekande af stentøj dekoreret med blank blå glasur med matte brune elementer. Sign. E.St.N., 64, II. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 18,5.
2. sortering. Markeret med romertal II, uagtet at der er tale om den “lille” model.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
38 bud