2443/​923

Jens H. Quistgaard m.fl. (f. København 1919, d. 2008)

“Variation V”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Dansk Designs, Finland, JHQ. Formgivet 1955. Samt fire knive af rustfritstål. Stemplet Dansk international designs LTD, Torun. (40)

Variation V: 10 spiseskeer, 12 middagsgafler, 6 middagsknive, 4 smørknive, 4 kaffeskeer.

Samt 2 middagsknive og 2 frokostknive af rustfrit stål.

Brugsslitage. Enkelte knive med flyverust. Flere dele utydeligt stemplet.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1051915 1.650 DKK
882182 1.600 DKK
162828 1.550 DKK
102054 1.500 DKK