Jens H. Quistgaard m.fl. (f. København 1919, d. 2008)
“Variation V”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Dansk Designs, Finland, JHQ. Formgivet 1955. Samt fire knive af rustfritstål. Stemplet Dansk international designs LTD, Torun. (40)
Variation V: 10 spiseskeer, 12 middagsgafler, 6 middagsknive, 4 smørknive, 4 kaffeskeer.
Samt 2 middagsknive og 2 frokostknive af rustfrit stål.
Brugsslitage. Enkelte knive med flyverust. Flere dele utydeligt stemplet.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024