2204/76
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Lejr ved Diskobugten med isbjerge og fangere i arbejde. Sign. Em AP, Rodebay. Diskob. Olie på masonit. 19,5×32.
Mindre krakeleringer. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
25 bud