2233/​1033

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Lysestage og “Tumling” saltbøsse af palisander med låg af sølvplet. Stemplet JHQ Danmark. Udført hos Nissen, Langaa. H. 6,5–17. (2)

Proveniens: Richard Nissens private samling.

Få brugsspor. Mindre afslag på stage.

Moderne kunst og design, 16. august 2022

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK