2233/1033
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Lysestage og “Tumling” saltbøsse af palisander med låg af sølvplet. Stemplet JHQ Danmark. Udført hos Nissen, Langaa. H. 6,5–17. (2)
Proveniens: Richard Nissens private samling.
Få brugsspor. Mindre afslag på stage.
Moderne kunst og design, 16. august 2022
Vurdering
Hammerslag