2347/735
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et sæt på otte stole med stel af forkromet stål. Sæder og rygge betrukket med ruskind. Model 3107. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ruskind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Vurdering
Hammerslag