Foto endnu ikke klar
883/​383

Købt af Kongernes Samling på Rosenborg i november 2018.

Tabatiere af emalje, dekoreret med konkylier samt i låget prospekt af det første Christiansborg Slot i grisaille efter koberstikforlæg. Montering af forgyldt metal. Antagelig Joseph Breicheisen, ca. 1760. H. 4 cm L. 8,5 cm B. 7 cm.

Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK