1739/​883

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“2/2”. Pendel med fatningshus af bruneret messing. Skærme med uoriginal gul bemaling. Skærmholder stemplet “Patented” og “P.H.-2”. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker samt kantafslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag