2443/902
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et sæt på fire stole med ben af forkromet metal, skalformet sæde og ryg af sortlakeret formbøjet træ. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2005. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med stødmærke/afslag. En stol med løs skal.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud