2138/​522

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Sæt på seks armstole af ask med sæder af flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført og mærket med label hos Carl Hansen & Søn. (6)

Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195.

Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Enkelte pletter på sæder

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK