Sven Dalsgaard (f. Randers 1914, d. sst. 1999)
“Lille dyr” og “Ude på landet”. Begge sign. Sven Dalsgaard 1944. Blandform på papir. Bladstørrelser 17,5×21 og 23×18. (2)
Proveniens: Journalist Viggo Torstenssons private samling.
Udstillet: Sven Dalsgaard retrospektiv udstilling, Randers Kunstmuseum, 1972.
Undersøgt i ramme. Mindre håndteringsmærker. “Ude på landet” med fugtskjolder.
Kunsten i og omkring Aarhus, 31. januar 2017
12 bud