2312/7522
Fire hjerteformede hovedvandsæg af sølv, låg med kroner, tre af dem på fod (en defekt), indvendig forgyldt, graverede med blomster og bladværk, en drevet med rocailles og kæmninger, med graverede og punslede ejer initialer. En stemplet AH. 28 g. 32 g. 47 g. 51 g. H. 6,5–8,5 cm. (4)
Proveniens: Fra en dansk privatsamling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En med afknækket fod (medfølger), en med defekt hængsel.
En duft af historie, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag