2122/​505

Eduard Ludwig (f. 1906, d. 1960)

Et sæt på tre taburetter af original rød-, gul- og blålakeret bøg. Udført hos snedkermester Georg Haydvogel, Berlin. 1950'erne. (3)

Eduard Ludwig studerede på Bauhaus fra 1928 og var en af de foretrukne studerende af Mies van der Rohe, hvor han fik sit eksamensbevis i 1932 og arbejdede på Mies' arkitektkontor indtil 1937.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Lakering med afskalninger. Tørringsrevner.

Moderne kunst og design, 1. juni 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag