2414/504
Hans Bunde (f. 1919, d. 1996)
Erik Herløw (f. 1913, d. 1991)
Skulpturel vase og lille skål af sterlingsølv. Vase stemplet Bunde. Udført hos Cohr. Skål stemplet Herløw, samt med årsbogstav V9=1971. Samlet vægt 457 g. H. 17,5 og 3. L. maks. 14,6 og 14. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Vase med indgravering i bund: “1871 Landsmandsbanken 1971 Cohr”.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
23 bud