1739/​540

Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)

Et sæt på seks stole med stel af palisander, sæder med lyst uld. Model 78. Tegnet 1962. Udført og mærket hos J.L. Møller, Højbjerg. (6)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betræk i sæder med let smuds og enkelte pletter.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

18.500 DKK

18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
16.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK