1739/540
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et sæt på seks stole med stel af palisander, sæder med lyst uld. Model 78. Tegnet 1962. Udført og mærket hos J.L. Møller, Højbjerg. (6)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betræk i sæder med let smuds og enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag