2032/905
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sofabord af valnød med klapper. Model 5362. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1976. H. 54. L. 84/160. B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og mindre vandskjolder.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag