2049/7001
Hjelmmaske af udskåret patineret træ, rester af rødt pigment. Suku, D. R. Congo. H. 31 cm.
Proveniens: Ex. Bernd Muhlack, Kiel, Tyskland. Ex. Ole Christensen, København, Danmark.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag