2049/​7001

Hjelmmaske af udskåret patineret træ, rester af rødt pigment. Suku, D. R. Congo. H. 31 cm.

Proveniens: Ex. Bernd Muhlack, Kiel, Tyskland. Ex. Ole Christensen, København, Danmark.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag