P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
P.C. Skovgaard: Portræt af kunstnerens moder Cathrine Aggersborg. Sign. PCS 1834. Sortkridt og hvidt på papir. 21,5×18,5. Rammemål 30×27.
Proveniens: Efterkommere efter kunstneren.
Lodret fold i papiret. Enkelte mindre folder. De hvide partier oxideret.
Kunst, antikviteter & design, 14. november 2019
12 bud