2048/​108

To fade af fajance, dekorerede i polykrome farver med papegøje siddende i træ og blomsterbuket. Bl.a. Delft. 18. årh. Diam. 35 og 30. (2)

Glasurafskalninger. Krakeleringer. Hårrevner.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK