2442/86
Dansk rokoko vitrine af grønmalet træ, svungen profileret top, fromt med to glasdøre, bag hvilke tre hylder, underdel med skuffe, let svejede ben. Ærø, 18. årh.s midte. H. 204. B. 102. D. 38.
Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner 2013, nr. 845/333.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Nøgle medfølger ikke.
Vurdering